2012. november 20., kedd

Gibraltári séta



„Meg ne próbálj még egyszer lopni a virágokból ! Törjön el a kezed, te szemétláda !”

  - felirat egy komáromi lakótelepi folyosón

Gibraltáron nagy lendülettel indultam a miniatűr Anglia legdélibb csücske, az Europa Point felé, hogy kihasználjam a pár óra „szabadidőt”, amit a kirándulás menetrendje Gibraltárra szánt (ez a fogalom is hamarosan a múlté lesz, márciustól senkinek nem tartozom számadással az időről és nem viszek magammal az Útra sem mobiltelefont, sem órát). A térkép előtti ötperces morfondírozás után arra jutottam, hogy pont megjárom az oda-vissza hat kilométeres távolságot a déli városkaputól a világítótoronyig (ami egyébként nem Európa legdélebbi pontja, az Tarifánál van és tiltott katonai terület…). Végül csak a botanikus kertig jutottam, ahol aztán egész idő alatt virágtól virágig jártam, hogy aztán szeptember 28-ára kiválasszam közülük a legszebbet...

Nehéz lehet összeegyeztetni a virágok szeretetét embertársunk karja eltörésének szándékával. Nem mintha nem tudnám megérteni az indulatot, hiszen annyi alkalommal hagytam magára aggódva egyetlen közlekedési eszközömet rajta kb. mindennel, hogy ha ellopták volna, bizonyára nem maradtam volna tárgyilagos a tolvajjal…

De nem is erről akartam ma beszélni, hanem Gibraltárról, illetve ennek ürügyén a Brit Birodalomról, ami ma már szerencsésen a múlté, de szelleme még mindig kísért. Hol másutt lehetne ezt jobban érezni, mint ezen az alig öt kilométer hosszú „Sziklán”, ahol mindenen érezni lehet Spanyolországból átjutva, hogy más világba jutottunk. A beképzelt és kegyetlen angol oroszlánnak kihullottak a fogai, nem nagy a „sportértéke” (ez is mennyire arisztokratikus és angol kifejezés…) a rugdosásának, mégis… emblematikus „himnuszuk” (mert persze az igazi himnusz fogalmát nem ismerik, sokáig az egyetlen „God Save the King/Queen”t klimpírozták mindenhol, Ausztráliától Kanadáig), a „Rule Britannia” szerint ők uralkodnak a hullámokon, a tengerek felett (most állítsam vele szembe ezt: „O Mar não é de ninguém. Ninguém é Dono do Mar. Nem aqueles, que lá sabem navegar.” Inkább nem.) Akik gyártották a karikatúrákat az arisztokrata szíveket zabáló sans-culotte-okról meg a vérivó forradalmárokról és közben minden békeévben nagyságrendekkel több embert (köztük tízéves gyerekeket) akasztottak fel néhányshillingnyi lopásért, vagy küldtek Ausztráliába halálhajókon, mint amennyit az élethalálharcot vívó forradalomban rendkívüli körülmények közt kivégeztek. Akik a protestantizmus legéletellenesebb szektáiért felelősek. Akik, ahová csak betették a lábukat, magukkal hozták az álszentséget, a tulajdon mindenekfelettiségét, az alá-fölérendeltség szentségét. Akik… nem folytatom. A régi Anglia már nem létezik és azok, akik ma egzisztenciateremtés végett tömegével Londonban keresik a boldogulást, már egész más Angliát láthatnak. De a dolgok mélyén akkor is ott van a múlt, az eredet, a gyökér. Azt is kár lenne tagadnom, hogy mekkora hatással volt rám mindaz, amit „angol humor” néven foglalnak össze a Monty Pythontól a Fekete Viperáig, a „Csengetett mylord”-tól P.G. Wodehouse-ig. És nem is akarok átmenni Előítélet show-ba…

A „tengereken uralkodás” fontos eleme volt a tengeri utak, szorosok és a fontos kikötőhelyek ellenőrzése, így orozták el 1707-ben a gyengülő spanyol birodalomtól ezt az alig 6,8 km2 területű (községnek is kicsi) félszigetet, mely az Algecirasi-öblöt keletről zárja le és a Gibraltári-szoros keleti bejáratánál áll őrt. Itt keltek át Európába az arabok 711-ben Tarik vezetésével, hogy aztán hétszáz évbe teljék, amíg végre visszaszorították őket Afrikába. Spanyolország és Portugália (csakúgy a spanyol és portugál nyelv) tele van arab nevekkel és arab szavakkal (alcântara, alfândega, limão, arroz, algodão…),  Algeciras neve a „sziget” (al-dzsazira) szóból származik, Gibraltáré pedig a Dzsebel al-Tarik, vagyis Tarik sziklája vagy Tarik hegye elnevezésből. Miután az angolok rátették a kezüket és az 1783-as csatában (ennek emlékére verték az egyetlen gibraltári érmét, ami a kezembe került) megvédték, olyannyira ragaszkodtak hozzá, hogy 1969-1985 között le is zárták a határt és az 1982-ben kiadott „Spanyolország” útikönyv is azt javasolja utazóinak, hogy Tangeren át vargabetűvel jussanak el a sziklához… 

(2012.8.27.)

Gibraltárt a spanyol határvárostól, La Línea de la Concepción-tól nemcsak a határállomás (mi más gyakorlati értelme van az EU-nak, mint a szabad mozgás ? Az angolok ebből sem kértek...) választja el, hanem a gibraltári repülőtér kifutópályája is...


"Herkules oszlopai". A spanyolok nagyra vannak, hogy túljutottak rajtuk (Plus ultra).

Az Európa-fok...












... és a túlparton Afrika.












A forgalmas Algecirasi-öböl






























Hámló kérgű eukaliptusz



















Szent Mihály barlangja a Szikla nyugati oldalában




























A Szikla keleti oldala a meredekebb












Mészkősziklákon átbukó ködfelhő útjában...
















Lépcső a nyugati oldalon az emblematikus majmok egyikével, háttérben az angolok hadikikötője
















Gibraltárnak van saját zászlaja és saját (természetesen a God Save the Queen mögé illedelmesen besorakozó) himnusza is.








A Szikla erődítése egyben (természetesen...) börtönként is szolgált egészen 2010-ig... Az akasztófa is bevett eszköz volt a hatvanas évekig... Hiába mondom a tévét néző szüleimnek: Poirot mindig a megfelelő embert juttatta az akasztófára... Azért csak nézik.



Kelet felől jön egy felhő...
 























Szűk utcák a belvárosban












































Diamond Jubilee... Már a negyedik portrét használjátok a pennyken... Bohóckodjatok a monarchiátokkal, a karmaitok életlenek, a fogaitok kiestek...












































A déli városkapu












Inces Hall Theatre




























A kapu mellett nyílik a Trafalgari temető kétszázéves sírjaival...
















... és a temető macskájával.
























"Departed this Life"




































Europa Road - Prince Edwards Gate












A gibraltári botanikus kert (Alameda Gardens)
































Ezt a fát (tegezfa) idáig csak Balázs Dénes Dél-Afrikáról szóló könyvében láttam...











Afrikai növények tüskéinek szúrásában




























Az aranyhal magányossága


































"A Virtuous Wife, Tender Mother lieth here"












































































Libegő a Sziklára...

Itt járt "Őfelsége" 1954-ben.












A hely szelleme












Gibraltáron meglepően sok a robogó és meglepően kevés a külföldi rendszám. Igazi rezervátum.












A városháza












Kings Chapel
















Szentháromság-templom












Birodalmi Macska
















A "Gibraltar Chronicle" főszerkesztősége












Egy kor emblematikus királynője (már ő is csak bábu és jelkép volt a Palmerstonok, Disraelik és Gladstone-ok között...)
















Governors Street
















A gibraltári parlament épülete és a John Mackintosh-tér




























Gibraltár főutcája (Main Street), tele turistákkal és fontban kiírt árcédulákkal, de az eurót (a huszonötszázaléknyi különbséget gondosan kiszámolva) elfogadó üzletekkel.

















Királyi postaláda
















Grand Casemates Square, az északi városkapunál
























Emeletes busz is kell












Búcsúpillantás a Sziklára
















Séta a kifutópályán

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése